Zasada działania zmywarki

Każdy wie, że zmywarkę wymyślono po to, aby ułatwić każdemu codziennie obowiązki. Nie każdy jednak wie, jak zmywarka działa, jak wyglądają procesy zachodzące za zamkniętymi drzwiami urządzenia.

Każda zmywarka, podobnie jak pralka automatyczna, posiada kilka trybów pracy, które dodatkowo podzielone są na cykle. Większość zmywarek w swoim oprogramowaniu posiada program mycia wstępnego. Program ten ma na celu zmiękczenie resztek pokarmu pozostawionego na naczyniach. W tym celu, wtłaczana do urządzenia woda jest rozprowadzana po naczyniach za pomocą ramion natryskowych. Po zakończeniu cyklu, woda zostaje wypompowywana z urządzenia i zastępowana nową i czystą. Po zakończeniu cyklu wstępnego zaczyna się zmywanie główne. Podczas tego cyklu otwiera się dozownik detergentów, które podczas zmywania dodawane są do wody. Następnie mieszanka wody i detergentów jest równomiernie rozprowadzana po naczyniach za pomocą ramion natryskowych tak, aby dotarła w każde miejsce.

W zależności od wybranego programu, woda zostaje podgrzana do temperatury od 50 do 70 stopni Celsjusza. Po zakończeniu cyklu, woda zostaje wypompowana i zastąpiona czystą zimną wodą do końcowego płukania. W trakcie płukania zarówno z urządzenia jak i jego zawartości wszelkie resztki detergentu oraz zabrudzeń są usuwane i odprowadzane do spływu. W niektórych nowszym modelach zmywarek ostatnim cyklem jest suszenie i nabłyszczanie. Cykl ten odbywa się w ostatniej fazie płukania, w której do wody dodawane są środku nabłyszczające lub przyspieszające suszenie. Woda ponownie zostaje podgrzana do temperatury około 70 stopni Celsjusza, a następnie wypompowana. Pozostałe wewnątrz urządzenia ciepło osusza naczynia.